07 wrz

Wartości odżywcze dla mięsa i surowców branży mięsnej

Witam. Prowadzimy z rodziną zakład przetwórstwa mięsnego od kilkunastu lat. Jeszcze nigdy nie było tak trudno prowadzić firmę, a teraz jeszcze te przepisy z Unii wprowadzają coraz więcej obowiązków. Drukarnia ma dla nas opracować nowe etykiety, ale wstrzymaliśmy się żeby już je dostosować do tych nowych przepisów 1169/2011. Wzięliśmy się za liczenie wartości odżywczych i część policzyliśmy Waszym programem.  Wzięliśmy ten podstawowy abonament u Państwa, ale nadal nie możemy policzyć niektórych receptur, bo w Waszej bazie nie możemy znaleźć niektórych surowców, na których pracujemy. W większym abonamencie będzie więcej surowców mięsnych i rzeźnianych? Mogę wysłać listę tych surowców? Proszę o pilną odpowiedź. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Z uszanowaniem.

 

ODPOWIEDŹ EKSPERTA:

Podstawowy zadaniem Kalkulatora jest obliczenie wartości odżywczych dla receptur na podstawie wartości surowców, które do wytworzenia danego produktu zostają użyte. Obecnie w Polsce jest taka niezręczna sytuacja, ponieważ baza zawierająca charakterystykę wartości surowców spożywczych opracowana przez IŻŻ jest z roku 2005 a jej zasoby są zdecydowanie niewystarczająca dla producentów. IŻŻ zapowiadał wielokrotnie aktualizację swojej bazy, jednak czas mija a żadna aktualizacja nie ukazała się. Kalkulator posiada największy i najbardziej aktualny Katalog Surowców z opisanymi wartościami odżywczymi, w którym zawierają się zarówno surowce opisane w bazach polskich, jak i innych bazach, których używanie zostało usankcjonowanie poprzez Rozporządzenie 1169/2011, jednak w niektórych przypadkach jest to też niewystarczające. Dlatego program ma możliwość tworzenia własnych list surowców. Każdy użytkownik, który stwierdzi iż w katalogu surowców Kalkulatora brakuje surowca, z którego jego firma produkuje, może sobie dodać ten surowiec do swojej listy. Wystarczy wprowadzić nazwę, podstawowe dane potrzebne do obliczeń i zapisać na swojej liście. Wtedy przy obliczaniu wartości dla konkretnych receptur program podpowiada do podstawienia zarówno surowce dostępne na liście Kalkulatora, jak i te dodane do listy użytkownika. Takie surowce wprowadzone przez użytkownika, są dostępne tylko na jego koncie. Inni użytkownicy ich nie widzą i nie mogą z nich korzystać.

Twórcy Kalkulatora dbają stale o powiększanie się listy surowców w katalogu dostępnym dla wszystkich użytkowników. Co miesiąc wprowadzane są surowce od kolejnych producentów na podstawie otrzymanych oficjalnych specyfikacji, po ich weryfikacji. Jeśli chcą Państwo aby ich surowce znalazły się na wspólnej liście dostępnej wszystkim użytkownikom – proszę je przysłać do administracji Kalkulatora, i po ustaleniu ich wiarygodności zostaną dodane do katalogu Surowców.

Mamy nadzieję, iż  wątpliwości są rozwiane. Zapraszamy do korzystania z naszego oprogramowania, a w przypadku dalszych pytań służymy pomocą.

Redakcja
Kalkulator Wartości Odżywczych / Nutrition Calculator FOODCAL
https://pl.nutrition-calculator.com

Polub nas na Facebooku
https://www.facebook.com/kalkulator.wartosci.odzywczych.foodcal

 

related posts