07 wrz

Wpływ procesów technologicznych w produkcji żywności na liczenie wartości odżywczej

Drodzy Państwo, znalazłem w Internecie Wasz kalkulator wartości odżywczych i RWS, super program, ale kiedy sprawdzaliśmy tę bezpłatną wersję zaskoczyła nas opcja odejmowania/dodawania masy w procesie technologicznym. Produkujemy pasztety i konserwy, w tym takie z ryżem, typu znany zapewne Państwu paprykarz. W produktach z ryżem występuje zwiększenie masy. To znaczy, że mamy go uwzględnić? Czyli te wartości policzyć dla 100g produktu gotowego do spożycia, już po zwiększeniu masy? Wydaje się to logiczne, bo wartości rozejdą się na większą masę bo woda nic nie wnosi. Tylko jak się oblicza wielkość tego wzrostu, bo my to mamy policzone tak mniej więcej eksperymentalnie. Będą dobre wyniki? Proszę o informację co będzie zgodne z regulacjami prawnymi jeśli macie taką wiedzę. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ EKSPERTA:

Dokładnie tak jak Pan przypuszcza, wartości odżywcze rozłożą się na cała masę produktu i należy je obliczać uwzględniając wzrost masy.

W Kalkulatorze Foodcal, podczas wpisywania receptury do obliczeń, program pyta czy następuje wzrost czy spadek masy, jeśli zaznaczy się odpowiedź, że nie ma to wpływu, program policzy wartości uwzględniając, iż nie występują żadne procesy technologiczne zmieniające wartości odżywcze. Jednak jeśli zostanie zaznaczony wzrost masy, tak jak w omawianym przypadku, wtedy należy zdefiniować ilość tego wzrostu. W programie Foodcal można to zrobić na dwa sposoby – określić od razu ilośc masy produktu po wzroście i program dzięki zaprogramowanym funkcjom sam przeliczy wartości odżywcze dla tej zwiększonej masy. Można też wpisać procentową wartość zwiększenia masy o ile ktoś ją sobie wcześniej obliczył i zdefiniował jako wartość procentową. W tym przypadku też program już policzy wartości samodzielnie.

Mamy nadzieję, iż  wątpliwości są rozwiane. Zapraszamy do korzystania z naszego oprogramowania, a w przypadku dalszych pytań służymy pomocą.

Redakcja
Kalkulator Wartości Odżywczych / Nutrition Calculator FOODCAL
https://pl.nutrition-calculator.com

Polub nas na Facebooku
https://www.facebook.com/kalkulator.wartosci.odzywczych.foodcal

related posts